Jaką myszkę kupić do laptopa?

Po co mi mysz?

Nie każdy użytkownik laptopa preferuje pracę na touchpadzie czy pointing stick (TrackPoint – taki mały dzyndzel na klawiaturze między klawiszami zastępujące touchpada). Choć czasem jest on niezastąpiony. Co zatem należy zrobić? Pomyśleć nad zakupem myszki. Na rynku w sprzedaży mamy obecnie wiele przeróżnych modeli myszek. Możemy wybierać w przeróżnych kolorach, wzorach czy kształtach. Myszki są także wykonane w różnych technologiach i tak mamy przewodowe (USB, PS2) bezprzewodowe w technologi WiFi, Radio, Bluetootch i wszystko to w szerokim wachlarzu cenowym.

Zatem jaką wybrać myszkę do laptopa?

Mysz z ogonkiem czy bez? Uważam, że jeśli korzystamy z notebooka to jest to rozwiązanie mobilne i powinniśmy wybrać mysz bezprzewodową. Z mojego osobistego doświadczenia kabel utrudnia nam tylko pracę. W dodatku łatwiej jest uszkodzić port w laptopie, gdyż wtyczka na kablu myszki jest duża i przez przypadek łatwiej możemy ubić sobie port w laptopie.

W jakiej technologii bezprzewodowej wybrać myszkę?

Na dzień dzisiejszy myszki WiFi są droższym rozwiązaniem i mają przeciętne parametry. Co do myszy na Bloutootch, mimo że pozwalają nam one uwolnić się od nadajnika, jeśli moduł BT jest zainstalowany w naszym laptopie, to musimy się liczyć z szybszym wyczerpaniem baterii niż w radiówkach i nieco wyższą ceną za urządzenie.

Przy wyborze myszki bezprzewodowej warto wybrać model posiadający mały nano nadajnik (pokazany na rysunku obok), który dzięki swojej kompaktowej budowie mało wystaje z portu USB. Jak już wcześniej napisałem, dzięki temu nasz port USB w laptopie jest mniej narażony na uszkodzenia.

Kupując myszkę bezprzewodową warto nieco dołożyć i kupić firmowy model. Przy zakupie myszki none name (bezimienne) możemy trafić na taką, w której będziemy musieli często zmieniać baterię, a w dodatku komfort pracy jest słaby ze względu na częste przerywanie sygnału przy pracy bądź mały zasięg. Zatem lepiej dołożyć te 20,- pln i mieć coś, co działa i z czego będziemy zadowoleni. Osobiście polecam rozwiązania Microsoftu lub Logitecha. Przy swoim laptopie korzystam z Myszki Logitecha M185 – producent podaje czas pracy na baterii około 12 miesięcy, a korzysta ona z baterii AA – popularny paluszek. Za pięć miesięcy, jak nie zapomnę, to napiszę Wam czy faktycznie wytrzymała 12 miesięcy choć obawiam się, że to może być nieco naciągane. Tak czy inaczej mysz ta przy mojej pracy wystarcza mi jak najbardziej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie myszki?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę by myszka posiadała trzy przyciski i scroll (kółeczko pomiędzy prawym i lewym przyciskiem służące do przewijania stron). Jeśli lubimy grać, to warto rozważyć by kupowana mysz miała większą rozdzielczość np. 1600 DPI  i nie ograniczała precyzji. Producenci oferują także różne technologie pozwalające na prace na różnych powierzchniach, a także czujniki optyczne lub laserowe czy wskaźniki naładowania baterii. Kwestia ile chcemy zapłacić za taką mysz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.