Jak dobrać i zainstalować wentylator w obudowie komputera?

Niby tak pozornie prosta czynność jak instalacja wentylatora w obudowie komputera a jednak może sprawić problem. Jeśli w naszej obudowie jest zbyt gorąco to rozwiązaniem może być dodanie dodatkowego wentylatora. Wymiana  starego, bądź zepsutego wentylatora na nowy bardziej wydajny.

Jak kupić wentylator do obudowy komputera?

Wielkość wentylatora.

Zanim jednak kupimy wentylator musimy dobrać rozmiar. Najbardziej popularne rozmiary to 7,8,9,12 cm. Zatem sprawdźmy gdzie w naszej obudowie możemy dodać wentylator o takich rozmiarach. Możemy też zmierzyć rozstaw śrub i o taki poprosić w sklepie. Tu chciałbym Was uczulić ponieważ nie każda obudowa ma możliwość zainstalowania wentylatorów o dużym rozstawie. Najczęściej są to panel przedni lub tylni.

UWAGA: Najczęściej mniejsze wentylatory mają większe obroty przez co są znacznie głośniejsze od ich większych odpowiedników. Zatem w miarę możliwości starajmy się wybierać większy wentylator.

Ile PIN powinien mieć wentylator ?

Do wyboru mamy wentylatory z wtyczkami 2,3 i 4 pinami. Większość obecnie sprzedawanych wentylatorów to wentylatory 3 PIN-owe.

Wtyczka 2-PIN

Wentylator 2 PIN-owy to FAN do którego jest podłączone tylko zasilanie i chodzi on na maksymalnych obrotach przez co jest głośny.

Wtyczka 3-PIN

Wentylator który posiada wtyczkę 3-PIN posiada tzw. tachometr tj. czujnik obrotów RPM dzięki któremu wiemy jak szybko obracają się łopatki wentylatora.

Wtyczka 4-PIN

Wentylatory z wtyczkami 4-Pinowami posiadają jeszcze funkcje PWM (Pulse Width Modulation) tj. kontroler obrotów. Najczęściej wentylatory używane do chłodzenia procesora posiadają taką wtyczkę. Na naszym rynku jest mały wybór wentylatorów z funkcją PWM nawet w typowych rozmiarach.

Kabelki w wentylatorze.

Najczęściej kable o kolorach w wentylatorach oznaczają:

P1- kolor czarny – masa GND
P2- kolor czerwony – napięcie (+5,+12 V)
P3- kolor żółty – tachometr RPM, ilość obrotów na minutę
P4- kolor niebieski – PWM kontroler obrotów.

Gniazdo do podłączenia.

Zanim jeszcze dokonamy zakupu zobaczmy na naszła płytę główną ile oraz ilu PIN-owych gniazd posiada wolnych do podłączenia wentylatorów. Może się okazać, że nasza płyta posiada możliwość podłączenia tylko jednego wentylatora 4-PIN-owego np. do CPU, a pozostałe gniazda są 3 PIN-owe. W przypadku gdy posiadamy więcej 4-PIN-owych gniazd polecam kupowanie takich wentylatorów ponieważ możemy ustawić ich szybkość obrotu w komputerze. W przypadku 2 i 3-PIN-ów takiej opcji nie mamy.

UWAGA: Wentylator 3-PIN możemy wpiąć do gniazda 4-PIN oczywiście f-cja PWM będzie niedostępna :).

Głośność wentylatora !!

Kupując wentylator musimy dobrać go do potrzeb, jednak w większości wypadków przy standardowych obudowach i średnio obciążonym sprzęcie wentylator nie musi chodzić na maksymalnych obrotach. Im większe RPM tym więcej dB. A nam wystarczy, że mamy wymuszony obieg powietrza w obudowie który wyrzuca ogrzane powietrze na zewnątrz. Wybierając wentylator porównajmy poszczególne produkty ile mają dB przy jakich RPM.

Instalacja w obudowie!!

No i dotarliśmy do sedna tematu. W zależności w którym miejscu w naszej obudowie będziemy instalować wentylator musimy go ustawić tak by wciągał lub wyciągał powietrze z naszej obudowy w przypadku obudowy ATX na przednim panelu wentylator instalujemy tak by wciągał powietrze a na tylnym panelu obudowy by je wyrzucał na zewnątrz. Aby sprawdzić w którą stronę wentylator się kręci i którą stroną zasysa a którą wyrzuca powietrze producent zamieścił strzałki na obudowie wentylatora pokazujące przepływu powietrza oraz obrotu łopatek.

UWAGA: Na koniec zwróćcie uwagę na podświetlenie gdyż bardzo popularne stały się wentylatory z podświetleniem tj. posiadają zainstalowaną dodatkową diodę o danym kolorze jeśli ktoś nielubi świecidełek polecam poszukanie produktu bez takiej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.