Chcesz postawić własną stronę internetową lub skrzynkę pocztową ne własnej domenie? Nie wiesz jak założyć swój serwer dla swojej skrzynki pocztowej, domeny strony www? Zapraszam do lektury.
Serwer na własną stronę www oraz pocztę!
Stronę www oraz pocztę możemy zainstalować na własnym serwerze umiejscowionym w siedzibie firmy, domu innym dogodnym miejscu. Na samym początku musimy określić do jakich celów będzie nam służyć prywatnych czy firmowych? Stawianie serwera we własnej lokalizacji to rozwiązanie droższe wymagające dodatkowych środków np. stałe łącze internetowe (jeśli na serwerze uruchomiona np. obsługa poczty firmowej to dobrze mieć zapasowe łącze internetowe gdyby jedno padło), UPS, mile widziany stały adres IP, osobę która będzie odpowiedzialna za zabezpieczenie i konfigurację. W zastosowaniach niekomercyjnych gdy np. braknie prądu a na serwerze mamy swoją stronę i będzie ona czasowo niedostępna to tego nie odczujemy. Inaczej się sprawa ma w przypadku zastosowań komercyjnych gdzie np. straty mogą iść w spore sumy. Wyobraź sobie sklep internetowy nie działał i klienci nie mogli składać zamówień. Rozwiązanie to ma również zalety np. mamy większą kontrolę nad tym co się dzieje na serwerze i jego zasoby są wykorzystywane dla naszej działalności. Aczkolwiek bardziej polecam dla przedsiębiorców z większym zapleczem i możliwościami.
Jakie zatem mamy możliwości?
W sieci można znaleźć wiele firm świadczących hosting w różnych parametrach i cenach. Wybranie opcji serwera u firmy hostingowej pozwoli nam zmniejszyć koszty, przerzucić administrację i zarządzanie na osoby z odpowiednimi kompetencjami. Więc nie musimy mieć specjalnych umiejętności i się dodatkowo szkolić. Jaki wzbierzemy hosting zależy od kliku czynników. Kolejnymi pytaniami są jakie mamy środki, jakiej wydajności potrzebujemy oraz jakiej technologi i środowiska potrzebujemy.
Mamy tu do wyboru:
- serwery dedykowane – tj. wydzielony serwer (komputer) dla danego usługobiorcy, firma hostingowa wstawia nam sprzęt do serwerowni i udostępnia nam jego zasoby które wcześniej uzgodniliśmy np. procesor, RAM, system operacyjny, pojemność dysku, rodzaj macierzy itd. W ramach tej usługi można za dodatkową opłatą wykupić u dostawcy obsługę, administrację serwerem bądź możemy się tym zająć sami.
- serwery współdzielone – VPS (Virtual Private Serwer) – prywatny współdzielony serwer. To maszyny wirtualne w ramach jednej maszyny fizycznej. Jej zasoby są współdzielone między użytkownikami. Przez to że koszty utrzymania takiego serwera są rozłożone na wielu korzystających z niej użytkowników są znacznie niższe dla jednostkowego klienta co powoduje znacznie większą popularność tego rozwiązania. Pamiętajmy, że kosztem zasobów (np. niższe zasoby lub krótszy czas wykorzystania tych zasobów). Są firmy które w ramach dodatkowej opłaty zwiększają przydział do zasobów.
Kolejnym aspektem będzie wybór oprogramowania dla naszego serwera. Najczęściej mamy do wyboru LINUX, UNIX, MICROSOFT. Jeśli nasza strona jest napisana w ASP to musimy szukać konta MS a gdy w PHP to najlepiej szukać serwera z LINUX, UNIX. A gdy nie mamy jeszcze strony możemy przed zamówieniem określić w jakim języku ma zostać napisana ponieważ mamy serwer zadanych parametrach.
Firma a własna domena!
Gdy prowadzimy małą działalność gospodarczą warto rozważyć instalację strony www, poczty mail na własnej domenie na serwerze VPS a gdy on nie będzie już spełniał wymagań przesiąść się na rozwiązanie spełniające wzrastające wymogi. W większości przypadkach na początek wystarczy “mały” serwer VPS. Zazwyczaj jego zasoby są wystarczające do zastosowań niekomercyjnych jak i komercyjnych w małych przedsiębiorstwach, a koszty Takiego VPS nie są duże. W ciągu roku na głupoty wydajemy więcej. A na pewno wygląda bardziej profesjonalnie w oczach klientów i partnerów.
Osobiście gdy widzę stronę firmową posadzoną na darmowym serwerze i opartej o darmową pocztę włącza mi się czerwona lampka. Zaczynam się zastanawiać czy firma rzeczywiście istnieje. Czy strona nie jest wytworem żartownisia. Firma posiadająca własną domenę w na niej pocztę i stronę www na starcie jest już dla mnie bardziej wiarygodna, w końcu, ktoś płaci za tą domenę!
OK znamy już podstawy wiemy czym się kierować czas zacząć działać. Zapraszam do kolejnego wpisu pt.:”Cz.2 Zakładamy konto hostingowe.”