Jak naprawić komputer, laptop? – Szybkie porady

Czasami zdarza się, że nasz komputer, laptop zaczyna wariować. Dokonujemy reinstalacji systemu operacyjnego i mimo wszystko, po upływie krótkiego czasu nasz sprzęt znów zaczyna wariować!!! Zaczynamy się denerwować i zastanawiać co to może być?! Niestety nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi czym może być spowodowany problem, ale chciałbym Wam pokazać ścieżkę, dzięki której możemy nieco ułatwić sobie drogę do diagnostyki i znaleźć przyczynę problemu.

Diagnostyka – identyfikacja problemu z komputerem.

Jeśli jesteśmy bardziej doświadczonymi użytkownikami komputera, laptopa to część problemów jesteśmy w stanie zdiagnozować sami po objawach, lecz nie zawsze uda nam się trafnie ocenić. Przyczyn awarii może być wiele od zasilacza, kondensatorów, poprzez pamięć RAM, HDD czy system operacyjny. Problem może być natury sprzętowej bądź programowej.

Problem softwarowy.

Jeżeli problem jest natury softwarowej (oprogramowania) i pojawił się po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania to możemy odinstalować daną aplikację, sterownik bądź przywrócić system operacyjny do ostatniego punktu przywracania bądź wcześniejszego, o ile takie punkty mamy zrobione w naszym systemie. Jeżeli używamy systemu operacyjnego ze stajni Microsoftu i wyskakuje nam niebieski ekran możemy spróbować odnaleźć nasz komunikat w Dziennikach Zdarzeń Systemowych i wstępnie zlokalizować nasz problem. Czasami występują błędy aplikacji spowodowane złym funkcjonowaniem np. dysku twardego lub pamięci RAM. Warto także przeskanować dysk pod kontem niebezpiecznego oprogramowania tj. wirusów itp. Jeżeli to jednak nie pomaga i problem występuje nadal, sprawdźmy czy któreś aplikacje nie są w konflikcie z innymi np. wtyczka flash z przeglądarką internetową. Ostatnio pisałem o jednym z tego typu problemów w artykule pt. “Podczas przeglądania internetu w przeglądarce Chrom mój komputer się wyłącza!!“. Tego typu problemy występują głównie podczas korzystania, uruchamiania danego programu. Jeśli to w dalszym ciągu nie pomaga warto rozważyć reinstalacje systemu operacyjnego. Czasem jest to szybsze rozwiązanie aniżeli szukanie problemu.

Problem hardware – sprzętowy

Jak już sprawdzimy nasze dzienniki zdarzeń i mamy mocne podejrzenie, że problemem jest fizyczne uszkodzenie, weźmy się w pierwszym etapie za sprawdzenie kondensatorów na płycie głównej komputera. Aczkolwiek uczulam Was, że czasami komunikat zapisany w logach może np. dotyczyć błędu operacji pamięci. Będziemy zatem skanować sprawdzać pamięć, testować a problemem okaże się nasz uszkodzony kondensator lub zasilacz podający nieprawidłowe napięcie. W laptopie sprawdzenie układów jest nieco większym problem niż w komputerze stacjonarnym, więc przejrzyjmy w miarę możliwości elektronikę, którą widać po ściągnięciu pokrywy serwisowej. Przy okazji oględzin warto także przeczyścić nieco nasz komputer, laptop, w tym celu użyjmy sprężonego powietrza (przy laptopie ostrożnie używajmy strumienia powietrza w szczególności przy oczyszczaniu z kurzu wentylatora chłodzącego procesor, gdyż można go bardzo łatwo uszkodzić!).

Testowanie zasilacza.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie zasilacza. Czasami zdarzają się przepięcia w sieci albo po prostu zmęczenie materiału i nasz zasilacz nie podaje prawidłowego napięcia, przez co nasz komputer może wariować. Do tego celu możemy użyć miernika, który pokaże nam jakie mamy napięcia na zasilaczu. Nieco większym problemem jest sprawdzenie zasilacza pod obciążeniem. Jeśli mamy inny zasilacz pełnosprawny (np. pożyczony od sąsiada), zamieńmy zasilacze na czas sprawdzania. Pozwoli nam to wykluczyć jedno ogniwo.

Sprawdzanie pamięci RAM

Kolejnym etapem na testowanie jest sprawdzenie pamięci RAM, możemy tego dokonać używając programu MEMTEST dostępnego na stronie: www.memtest.org. Program ten pobieramy na nasz dysk w postaci obrazu ISO i wypalamy na płytę, a następnie uruchamiamy nasz komputer z płyty z programem. Test włączy się po zaczytaniu danych z płyty, gdy pokaże się numer 1 pod napisem Pass to znaczy, że ukończyło się skanowanie 1 przebiegu. Następuje skanowanie kolejny raz. W przypadku błędów, program nas poinformuje o tym fakcie.

Testowanie dysku twardego HDD

Jeśli nasz test pamięci RAM wyszedł pozytywnie, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie struktury dysku twardego, w tym celu używamy programu MHDD. Do pobrania ze strony: www.hddguru.com Podobnie jak wcześniejszy program do testu pamięci RAM, pobieramy na dysk w postaci obrazu ISO i nagrywamy płytę boot-owalną. Gdy uruchamiamy program z płyty i nie wykrywa naszego dysku twardego zobaczmy czy przypadkiem nie mamy ustawionego w BIOSI-e tryb AHCI. Jeśli jest on ustawiony, zmieńmy go na czas testów IDE/RAID. Po czym uruchomiamy ponownie z płyty, nasz dysk powinien być już widoczny. Program ma spore możliwości – możemy skanować od danego sektora, całość, oflagować itp. Zapraszam do zapoznania z dokumentacją programu na stronie producenta.

Skanowanie antywirusowe.

Na koniec warto jeszcze przeskanować dysk pod kontem różnego rodzaju wirusów, poza systemem operacyjnym. W tym celu również pobieramy na nasz dysk program: Kaspersky Rescue Disk lub AVG Rescue CD  w postaci obrazu ISO i wypalamy na płytę.  Gdy już uruchomimy nasz komputer z płyty i program wykrył naszą kartę sieciową, pobieramy nową bazę wirusów i dokonujemy skanowania.

Jeśli to nie pomoże, to zostaje nam sprawdzanie rozbebeszenie komputera i sprawdzanie poszczególnych komponentów osobno lub wizyta w serwisie komputerowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.