W systemie Windows możesz pakować i rozpakowywać pliki za pomocą wbudowanych narzędzi lub oprogramowania zewnętrznego. Gdy korzystamy z wbudowanych narzędzi możemy jedynie korzystać z archiwum ZIP lecz narzędzia te nie posiadają zaawansowanych opcji.W przypadku gdy zachodzi potrzeba korzystania z dodatkowych opcji musimy skorzystać z zewnętrznego oprogramowania np. większego stopnia upakowania, innego formatu bądź zabezpieczyć folder hasłem.
Oto kilka sposobów, jak to zrobić:
Za pomocą wbudowanych narzędzi:
- Pakowanie plików:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na plikach lub folderach, które chcesz spakować.
- Z menu kontekstowego wybierz opcję „Wyślij do” lub „Send to”, a następnie „Folder skompresowany” lub „Compressed (zipped) folder”.
- System Windows utworzy nowy plik zip zawierający wybrane pliki lub foldery.
- Rozpakowywanie plików:
- Kliknij dwukrotnie na pliku zip, który chcesz rozpakować.
- Otworzy się okno Eksploratora Windows, gdzie zobaczysz zawartość archiwum.
- Aby wypakować pliki, możesz je przeciągnąć i upuścić w dowolnym miejscu na swoim komputerze lub wybrać opcję „Wyodrębnij wszystko” lub „Extract all” z paska narzędzi.
Za pomocą oprogramowania zewnętrznego:
Istnieje wiele programów do pakowania i rozpakowywania plików dostępnych dla systemu Windows, takich jak WinRAR, 7-Zip, czy WinZip. Te narzędzia oferują większą elastyczność i dodatkowe funkcje w porównaniu do wbudowanych rozwiązań.
WinZip to program komercyjny, WinRAR natomiast to program shareware a 7-ZIP to program na licencji open source. Zatem z tego ostatniego legalnie możecie korzystać w domu lub biurze bez dodatkowych kosztów.
WinRAR:
- Po zainstalowaniu WinRAR, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na plikach lub folderach, a następnie wybrać opcję „Dodaj do archiwum…” lub „Add to archive…”.
- W oknie dialogowym możesz dostosować ustawienia kompresji i nazwę archiwum.
- Aby rozpakować pliki, wystarczy kliknąć dwukrotnie na pliku RAR lub użyć opcji „Rozpakuj” lub „Extract to” z menu kontekstowego.
7-Zip:
- 7-Zip jest darmowym oprogramowaniem do pakowania i rozpakowywania plików. Który możemy pobrać z strony producenta https://7-zip.org.pl/
Tworzymy archiwum z folderu / plików
- Po zainstalowaniu, kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku lub folderze, a następnie wybierz odpowiednią opcję z menu 7-Zip, np. „Dodaj do archiwum”
W menu najeżdżamy na 7-zip i pojawi nam się podmenu:
W tym menu mamy kilka opcji możemy od razu wybrać do jakiego archiwum chcemy spakować nasze pliki foldery np. Zip, 7z my jednak wybieramy „Dodaj do archiwum”. Wybranie tej pozycji pozwoli nam skorzystać z większej możliwości opcji jakie daje nam program. Szczególnie może niektórych zainteresować opcja zabezpieczenia hasłem. Możemy tak zabezpieczone pliki przesłać np. mailem.
Jak widać w oknie programu 7-zip mamy do dyspozycji znacznie więcej opcji np format archiwum, stopień kompresji.
Szczególnie przydatne są dwie opcje pierwsza już wypominana to zabezpieczenie archiwum hasłem (wypełniamy pole „Wprowadź hasło” a następnie powtarzamy w polu poniżej – przydatne gdy wysyłamy wrażliwe dane. Jeśli mamy jakiś plik z danymi pakujemy go i ustawiamy hasło a potem przesyłamy.
Kolejną bardzo przydatną opcja jest „rozmiar woluminów” w wyniku, której powstaje nam kilka plików o określonej wielkości.
Na przykładzie mamy kilka plików o wielkości 100 MB i chcemy go przesłać mailem jednak serwer pocztowy nasz lub odbiorcy obsługuje pliki o maksymalnej wielkości 20 MB więc korzystając z tej opcji podzielimy nasze archiwum na pięć części i wyślemy każdy plik osobno. Odbiorca w łatwy sposób będzie mógł je scalić.
Gdy już mamy znaczone opcję klikamy OK i po chwili mamy nasze archiwum.