Karta sieciowa Lanberg Ethernet (RJ-45) 1000 Mbps

Każdy kto zajmuje się serwisem sprzętu komputerowego lub pracuje z sprzętem IT wie, że warto mieć pod ręką kartę sieciową Ethernet podpinaną do USB. Nawet jak ktoś nie zajmuje się naprawą komputerów to i tak warto pomyśleć czy nie warto mieć takiej karty sieciowej na podorędziu?

Karta Ethernet podpinana na USB nie jest dużym wydatkiem więc postanowiłem się w nią zaopatrzyć. Wybrałem się do zaprzyjaźnionego sklepu komputerowego i zapytałem co mają z kart na USB 3.0,  1 GB,  działało pod m.in. Windowsem PLUG&PLAY i tak dostałęm kartę firmy LANBERG.

Specyfikacja karty sieciowej LANBERG USB 3.0 1X RJ45 1GB NC-1000-01

  • Nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania
  • Wspiera Wake on Lan (WoL)
  • Plug and Play
  • Długość kabla: 15 cm
  • Kolor: czarny
  • Materiał: ABS

Dlaczego warto mieć kartę sieciową na USB 3.0?

  1. Szybkość transferu danych: Port USB 3.0 oferuje wyższą przepustowość niż starsze wersje, co pozwala na przesyłanie danych z większą prędkością. Dzięki temu możesz cieszyć się szybkim dostępem do internetu i transferem danych. Dla porównania USB 2.0 480 mbps a USB 3.0 5 GB/s

  2. Uniwersalność i łatwość instalacji: Karty sieciowe LAN USB są zazwyczaj łatwe w instalacji. Po prostu podłączasz ją do portu USB 3.0, a system operacyjny zazwyczaj automatycznie ją rozpoznaje i instaluje odpowiednie sterowniki, co sprawia, że jest to rozwiązanie wygodne dla użytkowników, którzy nie chcą lub nie mogą instalować kart na złączach PCI lub PCIe np. w laptopie.

  3. Mobilność: Dzięki interfejsowi USB, karta sieciowa LAN USB 3.0 jest przenośna i może być łatwo przenoszona między różnymi komputerami. Jest to przydatne dla osób, które często pracują z różnymi urządzeniami lub podróżują z laptopem.

  4. Zwiększenie funkcjonalności: Niektóre komputery, zwłaszcza ultrabooki lub cienkie laptopy, mogą nie mieć wbudowanej karty sieciowej LAN lub mogą mieć tylko złącza LAN o niższej prędkości. Dodanie karty sieciowej LAN przez port USB 3.0 umożliwia takim komputerom korzystanie z szybszej sieci Gigabit Ethernet.

  5. Kompatybilność z różnymi urządzeniami: Dzięki interfejsowi USB, karty sieciowe LAN USB mogą być stosowane z wieloma różnymi urządzeniami, nie tylko z komputerami PC. Można je również używać z niektórymi konsolami do gier, dekoderami multimedialnymi i innymi urządzeniami obsługującymi USB, co zwiększa ich wszechstronność.

Pamiętaj jednak, że wydajność karty sieciowej LAN USB może być ograniczona przez samą prędkość USB 3.0 oraz inne czynniki, takie jak jakość połączenia i wydajność samego urządzenia docelowego (komputera, konsoli itp.).

Przykłądy z życia wzięte.

Przykład  1 -Poproszono mnie  bym zerknął na starszy laptop w którym karta sieciowa LAN przestała działać – jak się okazała była uszkodzona a w dodatku była to jakaś 100 Mbps – najtaniej i najprościej było kupić właśnie kartę na USB (w tym wypadku karta USB 2.0 wystarczy – sprzęt nie posiadał  portu 3.0. Pamiętajmy, że USB 3.0 jest kompatybilne w dół i możemy podłączyć choć parametry będą odpowiedni niższe).

Przykład 2 Potrzebowałem przeinstalować system operacyjny na komputerze i jak się okazało kompilacja systemu nie posiadała sterownika do karty sieciowej  znajdującej się na płycie głównej. A tak wystarczyło podłączyć kartę na USB zainstalować system i sterowniki i wszystko pięknie działa. A ja zaoszczędziłem trochę czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.