Drukarka atramentowa, czy laserowa? Jaką wybrać? Która jest najlepsza?

Czym różni się drukarka laserowa od drukarki atramentowej? Która z nich jest lepsza w użyciu? Wielu z nas zapewne często ma dylemat którą drukarkę wybrać. Obie, jak każdy sprzęt, mają swoje plusy i minusy, dlatego wybór powinniśmy dobrze przemyśleć swój wybór.

Jakie cechy mają drukarki laserowe i atramentowe?

Drukarki laserowe!

Na początku zacznę od drukarki laserowej. Jest to jak sama nazwa wskazuje sprzęt który drukuje teksty za pomocą lasera. Jej zaletami są m. in. duża szybkość druku ( 1 strona w ok 16-20s lub jeszcze szybciej) oraz cicha praca drukarki. Sprzęt ten umożliwia drukowanie na niemal każdym rodzaju papieru, folii, lub innego rodzaju materiału, jeśli tylko wytrzyma on wysoką temperaturę podczas wypalania tekstu. Ważną zaletą jest też to, że druk nie rozmazuje się na papierze i pozwala nam cieszyć się czystym tekstem. Imponujące! Lecz  wszystko ma swoje dobre i złe strony. Główną wadą takich drukarek jest ich wysoka cena. Kosztują one zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a materiały uzupełniające (np. tonery) również nie należą do najtańszych. Oczywiście mowa tu o nowych drukarkach. Kolejną wadą drukarek jest wysoki pobór mocy. Jak wiadomo kluczową rolę w urządzeniu odgrywa laser, który pochłania mnóstwo energii.

Drukarki atramentowe!

Drukarka atramentowa  to sprzęt wykorzystujący do pracy specjalne pojemniki wypełnione atramentem tzw. kartridże. Jest ona znacznie tańsza niż drukarka laserowa, ale to nie jedyna jej zaleta. Swą pracę wykonuje cicho z dużą wydajnością. Druk jest dobrej jakości zarówno czarno- biały jak i w kolorze. Nie większego problemu  z wymianą pojemników z tuszem. Jednak urządzenie to posiada kilka znaczących wad. Wysoka jakość druku jest możliwa praktycznie tylko na papierze firmowym, z innymi materiałami mogą wystąpić problemy. Często występują wady części mechanicznych. Kolejną wadą jest też konieczność częstej wymiany pojemników na tusz, które nie są specjalnie tanie. Wprawdzie pojawiły się zamienniki, które po zakupie tańszego tuszu da się nim uzupełnić, lecz to wiąże się z kolejną trudnością żmudnego napełniania atramentem pojemników przez klienta.

Jak widać oba rodzaje drukarek mają swoje wady i zalety. Jeśli jednak chcemy zakupić  odpowiedni nam sprzęt zastanówmy się: jakie opłaty dojdą nam w związku z kupnem danego urządzenia, oraz w jakim celu potrzebna jest nam drukarka. Pomyślmy, która opcja jest najbardziej korzystna i jeśli się nam spodoba, zrealizujmy ją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.