Żeby zabezpieczyć swoje pliki przed utratą musimy wykonać ich kopię zapasowa. Tutaj uczulam kopia zapasowa to nie to samo co zgranie zdjęć z aparatu na dysk komputera i usunięcie ich z aparatu. Jak sama nazwa wskazuje jest to dodatkowa kopia plików, którą najlepiej przechowywać na osobnym niezależnym nośniku danych. Zwracam na to uwagę, gdyż miałem kilkakrotnie do czynienia z osobami, które trzymały pliki tylko na jednym nośniku, a gdy uległ awarii to był zgrzyt i płacz.
Popularne nośniki przechowywania danych!
Najbardziej popularne jest zgrywanie danych na płyty CD/DVD bądź na zewnętrzny dysk twardy bądź pendrive. Możemy także przechowywać na internetowych dyskach, kartach pamięci. Jak się uprzemy znajdziemy jeszcze kilka możliwości przechowywania naszych danych np. wykorzystując streamer – stosowany głównie w serwerowniach.
No dobra fajnie prosta sprawa zgrać pliki na nośnik i gotowe.
Swego czasu zastanawiałem się jak przechowywać swoją bogatą kolekcję zdjęć, którą to poszerzam z każdym rokiem. Początkowo nagrywałem swoje zdjęcia na płyty CD/DVD, gdyż płytka taka to niewielki wydatek. Firmowa płyta kosztuje około 1,5-2 PLN a tańsza około 0,8 gr. Jako, że są to dane ważne kupowałem lepsze płytki. Jak się okazało po około 3-4 latach musiałem taką płytkę przegrywać, gdyż zaczęły występować problemy z jej odczytem mimo przechowywania w specjalnym kuferku. Problemy te spowodowane są spadkiem jakość produkowanych płytek. Do niedawna posiadałem płytę ze zdjęciami, która był nagrana około 1997-98r. i nie było problemów przy odczycie tej płyty.
Na czym więc przechowywać dane?
Poszukując alternatywy dla kopi dla płyt zrobiłem zestawienie i porównałem cenę za 1GB w pamięciach pendrive, płyt DVD, dysków zewnętrznych i kart pamięci. Rozwiązanie tzw. chmury i trzymanie prywatnych zdjęć na serwerze zewnętrznym odpuściłem, ponieważ wolę wiedzieć kto ogląda moje zdjęcia. Dokonane porównanie zwróciło mi uwagę na dyski zewnętrzne, których to cena znacznie spadła a niewielka różnica za 1GB z pozostałymi nośnikami danych wyglądała przystępnie a i wygoda użytkowania skłoniły mnie do zakupu. Dysku tego nie przenoszę za często by przypadkiem go nie uszkodzić.
Mamy zwycięzcę! Może jednak zrobić krok dalej?
Mając już zewnętrzny HDD oraz dodatkową kopię na dysku komputera zacząłem rozglądać się jeszcze za innymi możliwościami zabezpieczenia danych. I tak trafiłem na rozwiązanie NAS (Network Attached Storage). Co to takiego jest? Tak najprościej dysk twardy w obudowie z interfejsem sieciowym który możemy podłączyć do naszej sieci lokalnej – routera.
Serwer plików możemy sobie zbudować ze starego komputera lecz nie będzie to zbyt ekonomiczne rozwiązanie a w dodatku będzie zabierał nieco więcej miejsca aniżeli dedykowana kieszeń NAS-owa. Możemy zmniejszyć wymiar naszego serwera i zmniejszyć jego zapotrzebowanie na prąd korzystając np. z rozwiązań ITX na procesorze ATOM bądź użyć jeszcze mniejszych płyt lecz cenowo wyjdzie nam to podobnie jak zakup firmowej kieszeni NAS. Jako oprogramowanie do takiego serwera polecam FreeNas jest to darmowe rozwiązanie.
Jaką kupić kieszeń NAS?
Na rynku jest cała masa kieszeni NAS-owych. Gazety komputerowe prześcigają się w ich testach, recenzjach. Więc którą kupić? Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo danych oraz wygodna prezentacja zdjęć, które na serwerze trzymam.
Miałem możliwość przetestowania kilku kieszeni NAS-owych. Od tanich modeli kosztujących około 350,- PLN poprzez nieco droższe modele a skończywszy na podstawowych firmowych modelach. Tanie modele bardzo szybko odpadły ze względu na różne przypadłości np.: generowanie za pomocą PHP miniaturek zdjęć przy każdym wejściu do galerii, to bardzo obciążało CPU przy kilku przeglądających użytkownikach. Odpadały także kieszenie do których połączenie przechodziło przez serwer producenta i brak było możliwości wygodnego połączenia bezpośredniego po LAN. Tak więc bawiąc się rozwiązaniami kilku firm najbardziej przypadło mi do gustu rozwiązanie firmy SYNOLOGY oraz QUNAP są to niestety rozwiązania droższe ale uważam, że warto wydać te pieniądze, gdyż wygoda i możliwości tych kieszeni NAS są bardzo duże. Osobiście korzystam z rozwiązania firmy SYNOLOGY i jestem bardzo zadowolony choć mój model nie jest demonem prędkości. Miniaturki są generowane automatycznie raz po wgraniu zdjęć na serwer plików mam możliwość założenia kont w galerii dla wielu użytkowników czy dostępu na hasło do danego folderu. W chwili padnięcia dysku twardego w takiej kieszeni jego wymiana i odbudowa RAID na nowo zamontowanym dysku to bardzo prosta sprawa. Kilka kliknięć w panelu zarządzania kieszenią.
Kupując kieszeń pod zabezpieczenie danych warto wybrać wersję z dwoma kieszeniami tzw. 2 bay na dyski z możliwością połączenia ich w RAID 1,0. Dodatkowo zestaw ten podpiąć pod UPS.