Moje doświadczenie z rejestratorami jazdy.

Rejestrator jazdy nie będę wam sugerował podawał marki czy modelu kamery samochodowej lub jaką kupić. Napiszę jakie mam doświadczenia i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej.

Jak wiemy na rynku jest cała masa modeli w szerokim wachlarzu cenowym.  Urządzenie to może być przydatne różnych sytuacjach mi. podczas zdarzeń drogowych, parkingowych czy udowodnienia braku winy przy wykroczeniach drogowych.

Osobiście miałem okazję działać na kilku rejestratorach jazdy głównie marki Xblitz. Obecnie korzystam z regestratora Navitel.

Przystępując do zakupu na wstępie warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami.

W jaki sposób chcemy montować nasz rejestrator jazdy?

Do wyboru mamy modele instalowane na kokpicie przyssawce do przedniej szyby lub na lusterku wstecznym.

Zanim podejmiemy decyzję jak będziemy montować kamerę samochodową warto wiedzieć, że w niektórych krajach niedozwolone jest umieszczanie przedmiotów na przedniej szybie ponieważ powodują one ograniczenie widoku. Są też kraje gdzie nie można w ogóle korzystać z rejestratora.

W przypadku modeli montowanych na lusterku wstecznym zwróćmy uwagę na gumki którymi chwytamy kamerę do naszego lusterka wstecznego. W moim samochodzie oryginalne lusterko wsteczne jest na tyle duże i grube, że gumki w znajdujące się w zestawie ledwo udało się założyć. Musiałem je mocno naciągnąć. Zastanawiam się po jakim czasie będę musiał wymieniać gumki, kiedy sparcieją?

W urządzeniach montowanych na lusterku wstecznym zwróćmy również uwagę czy ekran wyświetlający jest zainstalowany na całej powierzchni lustra czy tylko w danej części np. środku.

Modele instalowane na przedniej szybie za pomocą przyssawek. Zdarzało się, że kamera odpadała z szyby podczas jazdy np. jakaś dziura nierówność na drodze. Ekrany w takich rejestratorach zazwyczaj są mniejsze i w przypadku wersji z kamerą cofania o wiele gorzej widać.

Niestety nie miałem w łapkach wersji instalowanej na kokpicie więc ciężko mi się wypowiedzieć.

Czy rejestrator samochodowy z opcją kamery cofania tj. tylnej?

Super sprawa gdy często korzystam z zatłoczonych parkingów gdy parkujemy tyłem w ciasnych miejscach. Przydaje się też w przypadku stłuczek jako materiał pomocniczy lub gdy ktoś wjedzie w nas od tyłu.

Tylną kamerą najczęściej instalujemy na tylnej szybie samochodu bądź nad tablicą rejestracyjną. Osobiście wolę rozwiązanie z instalacją nad tablicą rejestracyjną ponieważ daje to nam lepszą perspektywę a co za tym idzie lepiej ocenimy odległość. Wadą tego rozwiązania jest to, że wymaga nieco więcej energii przy montażu oraz należy pilnować czystości soczewki i co jakiś czas należy ją przemyć. Tu warto nadmienić by nabyć model z soczewka szklaną – bardziej trwała a także zwróćmy uwagę by kamera miała diody IR, które doświetlają obraz w nocy i posiadała szeroki kąt widzenia oraz większą rozdzielczość. Ważna jest również obudowa wodoodporna.

W przypadku gdy kamerę cofania instalujemy na tylnej szybie to również musimy czyścić tylną szybę .Więc tu i tu musimy chwycić za szmatę.

Czy kupić kamerę samochodową z GPS?

Gadżet ale za to przydatny. W przypadku zatrzymania za nadmierną prędkość możemy zweryfikować czy aby na pewno taką mieliśmy i czy pomiar został dokonany nieprawidłowo. W przypadku gdy nasz regestrator jazdy jest oparty na systemie Android GPS możemy wykorzystać do nawigacji o ile będziemy mogli zainstalować mapę w systemie. Osobiście jednak nie chciałbym mieć wyświetlanej mapy na lusterku wstecznym przeszkadzało by to w jeździe. Bardziej sprawdziło by się to w urządzeniu montowanym na kokpicie samochodu.

Wymienny akumulator hmm..?

Tu jest coś co mnie boli. Akumulatory w rejestratorach jazdy są wbudowane w urządzenie i gdy taka bateria padnie niestety musimy się udać do serwisu a to generuje kosztu. Osobiście nie widziałem jeszcze rejestratora, który by pozwalał na łatwą wymianę akumulatora.

Aktualizacja oprogramowania

W sporej części produktów oferowanych na rynku możliwość aktualizowania tzw. frimweru jest zablokowana. Dokonać tego może jedynie serwis a niestety jak widać po opiniach i forach często są niedociągnięcia w oprogramowaniu powodujące np. wieszanie i jest to poprawione w kolejnej wersji softu. Wypadało by odesłać do serwisu zamiast korzystać ze sprzętu.

Obudowa metalowa plastikowa?

Niektóre kamery mają metalowe obudowy umarzam, że to fajna sprawa ze względu na trwałość i odprowadzenie ciepła aczkolwiek przy mrozach może być przyczyną uszkodzenia baterii.

Uwaga! 

Moja propozycja kupując registrator jazdy warto zakupić dobrą i szybką i dużą kartę pamięci.

  • jeśli nagrywamy materiał z wysokiej rozdzielczości i dużą ilością klatek na sekundę – wolna karta może nie nadążyć i nie zapisywać w pełni materiału więc nagrania będą przerywane, skakać
  • dlaczego duża? im większa tym wolniej się zużywa – komórki są rzadziej nadpisywane  na moim blogu można znaleźć testy kart pamięci które używam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.