Zmieniamy pastę termoprzewodzącą na procesorze z podstawką LGA775

Dlaczego warto zmienić pastę termo przewodzącą pod procesorem?

Jak sama nazwa wskazuję pasta służy do przewodzenia ciepła pomiędzy procesorem a radiatorem procesora. Pasta tremo przewodząca z biegiem czasu oraz użytkowaniem traci swoje właściwości i wentylator na CPU zaczyna pracować na większych obrotach przez co w naszym PC jest znacznie głośniej. Dlatego warto wymienić pastę termo przewodzącą w komputerze czy laptopie raz na jakiś czas. Ja w swoim komputerze staram się to robić raz w roku. Wielu użytkowników jednak tego nie robi i zostawia to w takim stanie od momentu zakupu.

Jaką pastę kupić?

Na rynku mamy bardzo dużą ofertę past tremo przewodzących w najróżniejszych przedziałach cenowych. Jeśli komputer w którym zamierzamy wymienić pastę to maszyna służąca głównie do pisania to można zastosować zwykłą pastę termo przewodząca. W przypadku gdy nasza maszyna to „piorun prędkości” służący nam do grania, konwertowania zdjęć czy filmów i innych prac przy których mocno dogrzewamy naszą jednostkę to warto zakupić pastę o lepszych parametrach termicznych.

Jak zmienić pastę pod procesorem?

ATX-owej z wentylatorem BOX-owym tj. oryginalnie dostarczonym przez producenta wraz z procesorem. Zatem może się to różnic od tego co masz w swoim komputerze.

Zanim przytępimy do pracy przygotujmy sobie:

Rozłóż na stole podłodze gazetę, folię na której położymy nasz komputer. Odepnij od komputera kable zasilania, audio, klawiaturę, mysz itd. Odkręć boczną blachę komputera. Połóż komputer na wcześniej przygotowanej gazecie w taki sposób by mieć dostęp do wnętrzności komputera od góry – zdjęcie nr1.

Odpinamy kabel idący z wentylatora do płyty głównej (na zdjęciu nr1 – zielone kółeczko troszkę słabo widać wtyczkę). Kolejnym krokiem jest odpięcie zaczepów trzymających radiator na płycie głównej. W tym celu kolejno przekręcamy płaskim śrubokrętem zaczepy radiatora – na zdjęciu nr1. cztery zaczepy w czerwonych kółeczkach. Delikatnie przekręcamy zaczepy zgodnie z kierunkiem strzałek na zaczepach i najlepiej odkręcać je po przekątnych np. pierwsze prawy dolny, lewy górny, prawy górny, lewy dolny.

Zdjęcie nr 1. Odkręcamy zaczepy wentylatora na procesorze
Zdjęcie nr 1. Odkręcamy zaczepy wentylatora na procesorze

Gdy już sobie poradziliśmy z zaczepami ostrożnie ściągamy nasz radiator.

Zdjęcie nr. 2 Ściągnięty wentylator z procesora na sockecie LGA775
Zdjęcie nr. 2 Ściągnięty wentylator z procesora na sockecie LGA775

Papierowym ręcznikiem ścieramy starą pastę termo przewodzącą z radiatora (zdjęcie numer 2). Przy czynności tej nie używamy żadnych ostrych narzędzi gdyż możemy porysować powierzchnię.

Gdy już wyczyściliśmy pastę z radiatora bierzemy i przedmuchujemy wentylator sprężonym powietrzem a kurz siedzący między żebrami radiatora traktujemy pędzlem i znów przedmuchujemy. Kolejnym krokiem jest ustawienie zaczepów które popuszczaliśmy w pierwszym kroku (zdjęcie nr 1 – zaczepy w czerwonych kółeczkach) w pierwotnej pozycji. Tak by klin blokujący zaczepu procesora (zdjęcie nr 3) cofnął się do góry.

Zdjęcie nr 3 Wciśnięty klin zaczepu procesora
Zdjęcie nr 3 Wciśnięty klin zaczepu procesora

Czas wyczyścić nasz procesor. Możemy wyciągnąć nasz procesor z gniazda lecz niema potrzeby wystarczy, że wyczyścimy starą pastę termo przewodzącą  na procesorze (zdjęcie nr 4) ręcznikiem papierowym a później przedmuchamy sprężonym powietrzem by pozbyć się pozostałych paprochów i kurzu.

Zdjęcie nr. 4 Gniazdo z procesorem na podstawce LGA755
Zdjęcie nr. 4 Gniazdo z procesorem na podstawce LGA755

Wyczyściliśmy nasz procesor oraz radiator.

Wyczyszczony procesor na podstawce LGA775
Wyczyszczony procesor na podstawce LGA775
Wyczyszczony wentylator BOX na socket LGA775
Wyczyszczony wentylator BOX na socket LGA775

To nadszedł czas byśmy zaczęli składać to co rozmontowaliśmy. W tym celu na procesor nakładamy świeżą pastę termo przewodzącą. Jeśli jest to pasta z pędzelkiem to malujemy pędzelkiem cienką warstwę na całej powierzchni CPU. W przypadku gdy jest to pasta w tubce to wyciskamy pastę na środek procesora w ilości około główki od zapałki. Zakładając nasz radiator na procesor wykonujemy delikatny ruch obrotowy przy zetknięciu obu części. Sprawdzamy czy zaczepy dobrze weszły w otwory na płycie głównej oraz czy radiator równo siedzi. W przypadku gdy kołki z zaczepu (zdjęcie nr 3) nie siadły dobrze w otwory płyty głównej przy dociskaniu zaczepów możemy uszkodzić dolny rozporowy element zaczepu. W przypadku gdy wszystko dobrze założyliśmy dociskamy nasze zaczepy palcem w miejscach gdzie je odkręcaliśmy zdjęcie nr 1. Powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie w momencie zaskoczenia zaczepu.  Dociskanie zaczepów również wykonujemy po przekątnej gdyż równomiernie rozkładamy siły działające na płytę. Na koniec zostaje jeszcze podłączenie wentylatora do płyty głównej komputera w miejscu skąd go odłączyliśmy – gniazdo najczęściej oznaczone CPU FAN i ma 4 piny. Podłączamy nasz komputer i sprawdzamy czy wszystko działa prawidłowo.

Gdy boimy się sami wymienić pastę termo przewodzącą, zanieśmy nasz komputer do serwisu komputerowego lub kogoś kto się na tym zna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.