Zalanie komputera – co robić, kiedy płyn wyleje się na laptopa?

Trudno odmówić sobie porannej kawy lub kieliszka wina nawet w pobliżu laptopa. Co robić, kiedy płyn wyleje się na komputer?

Powszechne niebezpieczeństwo!

Chociaż każdy z nas zna zasady użytkowania tego sprzętu i wie, że spożywanie napojów czy posiłków w jego pobliżu jest bardzo niewskazane, mało kto tego przestrzega. Sytuację, w której nasz laptop zostaje potraktowany dużą ilością wylanego płynu może więc wyobrazić sobie każdy. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować spokój i rozum. Nie warto używać sposobów wymyślonych na poczekaniu, ale kierować się instrukcjami profesjonalistów.

Co można zrobić?

Przede wszystkim, należy natychmiast odłączyć komputer od zasilania i wyłączyć go, wyciągając baterię. Dostęp do prądu może bowiem tylko pogorszyć sytuację. Nie warto bawić się w poprawne zamykanie systemu. Szkoda czasu i komputera! Natychmiast po odłączeniu laptopa, trzeba obrócić go do góry nogami i starać się w ten sposób usunąć płyn z komputera – powinien on wydostać się otworami wentylacyjnymi. Jeśli wylanym napojem była woda, zostawiamy laptopa w takiej pozycji na ok. dwa dni w ciepłym miejscu do wyschnięcia; po tym czasie można próbować go uruchomić.

Czyszczenie!

Jeśli jednak inny, kolorowy płyn zalał nasz komputer, sprzęt trzeba będzie poddać jeszcze gruntownemu czyszczeniu. Prawdopodobnie najbezpieczniej będzie w takim wypadku oddać laptop do serwisu, który posiada do tego specjalistyczny sprzęt. Jeśli jednak znamy się nieco na swoim komputerze, możemy spróbować czyszczenia sposobem domowym. Używa się do tego wody destylowanej, która nie przewodzi prądu,  izopropanol lub specjalnych płynów do czyszczenia układów elektronicznych. Jest to jednak proces przerażający – specjaliści radzą bowiem, by zdemontować górną pokrywę laptopa, wlać do środka wodę destylowaną bądź specjalny płyn, manewrować nią i wylewać z powrotem. Można także użyć do tego celu pędzla i delikatnie oczyścić zalane miejsca.  Kiedy powtórzymy ten proces kilka razy, sprawdzać należy każdą małą część laptopa i dokładnie ją wyczyścić. Po wykonanej pracy, trzeba komputer wysuszyć (nie wolno używać do tego suszarki!) i ponownie złożyć. Jeśli po takich przejściach laptop się uruchomi – mamy szczęście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.