Cz.4 Zakładamy konta pocztowe na naszym koncie hostingowym.

W tej części pokażę jak na posiadanym koncie hostingowym założyć skrzynkę mailową oraz alias pocztowy oraz jak go wykorzystać.

Zakładamy skrzynki mailowe!

W poprzednich wpisach opisywałem jak założyć konto hostingowe, zamówić i podpiąć domenę do konta więc mamy wszystko co potrzeba do utworzenia skrzynek pocztowych.

Załóżmy sytuację, że potrzebujemy skrzynki mail dla naszego sklepu, serwisu, księgowości, strony internetowej w tym, że na stronie internetowej ma być alias o nazwie “info” z przekierowaniem na adres skelpu.

Logujemy się do Panelu administracyjnego naszego serwera jeśli mamy więcej domen to klikamy na wybraną domenę w której będziemy tworzyć konta pojawi się nam okno jn.:

Odszukujemy część Zarządzanie skrzynkami email następnie klikamy Konta pocztowe.

w kolejnym kroku wybieramy Stwórz nowe konto pocztowe

jak widać w pierwszym polu pt.”nazwa użytkownika” po @ znajduje się nazwa domeny w której będą zakładane konta – tą domenę wybraliśmy w pierwszym kroku (tylko jeśli mamy więcej domen). Wpisujemy zatem nazwę konta niech jest to konto mailowe dla serwisu więc wpisujemy: serwis następnie podajemy hasło jakim się będziemy logować do konta możemy też wybrać losowe. Jeżeli chcemy określić pojemność skrzynki możemy to zrobić poprzez wpisanie podanej wartości zazwyczaj zostaje 0 co daje skrzynkę nielimitowaną do wielkości naszego konta hostingowego. Klikamy Utwórz.

Jak widać na poniższym zrzucie ekranu została założona dla nas skrzynka pocztowa.

Teraz wystarczy podpiąć ją do klienta pocztowego lub zalogować się przez stronę www. Teraz zadanie dla Ciebie pozostaje założyć skrzynkę dla księgowości i sklepu wg. naszego założenia.

Tworzenie aliasu pocztowego.

Zostaje nam utworzenie aliasu zanim do tego przejdziemy musimy sobie wyjaśnić co to jest i jak możemy go użyć. Alias to dodatkowa alternatywna nazwa “pseudonim” stworzony dla głównej nazwy. Najlepiej to będzie pokazać na przykładzie np.mamy konto pocztowe o nazwie jan.kowalski@twoja_domena.pl możemy dla niej stworzyć alias jk@twoja_domena.pl jak widać jest to o wiele krótsza nazwa i łatwiejsza do zapamiętania, wpisania. Wysyłając wiadomość na adres jk@twoja_domena.pl  trafi ona na skrzynkę jan.kowalski@twoja_domena.pl.

Naszym zadaniem jest stworzenie aliasu dla strony internetowej o nazwie “info” z przekierowaniem na skrzynkę sklepu. W momencie gdy zacznie nam przychodzić zbyt dużo niechcianej poczty na alias info wystarczy, że go skasujemy i w jego miejsce utworzymy inny oraz podmienimy na stronie.

Przechodzimy do sekcji zarządzania Zarządzanie skrzynkami email  a następnie Aliasy pocztowe (przekierowanie poczty)

Klikamy Stwórz nowy alias

W polu Nazwa aliasu wpisujemy nazwę w naszym przypadku będzie to info, zwróć uwagę, że po @ podpowiedziała się domena w której będziemy tworzyć alias. Jeśli mamy więcej domen należy wrócić do głównej strony i wybrać domenę dla której tworzymy alias i ponownie wejść w część tworzenia nowego aliasu.

W polu Adres e-mail wpisujemy adres dla którego tworzymy alias. Podajemy pełny adres w naszym przykładzie jest to sklep@twoja_domena.pl i klikamy Utwórz. Nasz alias został utworzony od tej pory wysyłając na adres info poczta będzie trafiać na skrzynkę sklepu.

Logowanie do konta pocztowego przez stronę www.

Aby zalogować się do naszego konta pocztowego poprzez stronę www odszukujemy sekcję którą już znamy Zarządzanie skrzynkami email

Do wyboru mamy Poczta przez WWW: Roundcube lub AfterLogic co wybierzemy to już  to kwestia uznania komu na czym lepiej się pracuje. Warto zapoznać się z obiema opcjami.Ja kliknąłem na Roundcube i pojawiło się okno logowania. Wpisujemy Adres skrzynki pocztowej: w naszym przypadku serwis@nazwa_twojej_domeny.rozszerzenie oraz hasło.

Po zalogowaniu mamy dostęp do naszej skrzynki i morzy korzystać z poczty mailowej we własnej domenie.

Zapraszam do śledzenia niebawem pojawi się kolejna część.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.