Cz.5 Zakładanie kont FTP

W ramach założonego konta hostingowego mamy również możliwość zakładania kont FTP (od ang. File Transfer Protocol).  Konto takie posłuży nam do przesłania np. plików naszej strony.

Jak już wcześniej wspomniałem konto FTP może służyć nam do umieszczenia plików strony na naszym wykupionym serwerze hostingowym. Dzięki dostępowi przez FTP nasi klienci mogą nam przesyłać większe pliki np. projektami. Na starcie do naszego konta hostingowego jest zakładane jedno konto FTP z dostępem do głównego katalogu konta. W jaki sposób podłączyć się do serwera opisywałem we wcześniejszym wpisie pt.:”Jak podłączyć się do serwera FTP za pomocą klienta FTP – WinSCP? “. Dane do logowania to te same dane, które otrzymaliśmy w mail po dokonaniu zamówienia.

Tworzymy konto FTP

Na wstępie logujemy się do znanego nam już Panelu administracyjnego naszego serwera. I wybieramy domenę na której będziemy działać, jeśli mamy ich więcej. A jeżeli mamy tylko jedną to od razu lądujemy w poniższym oknie:

W sekcji Twoje konto odnajdujemy Zarządzanie FTP

Klikamy Stwórz konto FTP

Określamy parametry tworzonego konta tj. nazwa, hasło oraz katalog na serwerze do którego będziemy się podłączać.

Uzupełniamy więc Nazwa użytkownika FTP np. niech jest to nazwa firmy “abc”. W pierwszym polu widać  @nazwa_domeny.rozszerzenie więc pełną nazwę loginu do konta FTP będzie nam tworzyć nazwa którą wpiszemy oraz domena tj.  abc@nazwa_domeny.rozszerzenie.

Następnie tworzymy hasło. Możemy również użyć generatora. Używaliśmy go przy zakładaniu konta pocztowego.

Wymagania dotyczące zmiany hasła:
– min. 10 znaków
– doże i male litery
– znak specjalny
– cyfra

Ponawiamy nasze hasło.

Następnie określamy katalog do którego będziemy się łączyć poprzez klienta FTP. Prawidłowe określenie zależy dla kogo i do czego będzie służyć dane konto.

Główny katalog – najlepiej nadać osobie, która zarządza domeną.

public_ftp – tu możemy tworzyć katalogi dla naszych pracowników, działów partnerów na pliki związane z projektami itp.

użytkownik – tu jest tworzony sub-folder w katalogu publicznym w którym się znajduje strona. To konto można wykorzystać dla udostępniania plików np. instrukcji użytkownikom przez osobę która pisze instrukcję lecz nie tworzy strony.

domyślnie – sami określamy ścieżkę katalogu.

Gdy mamy już wszystko uzupełnione klikamy Utwórz. Możemy się już podłączyć do konta FTP za pomocą klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.