Modernizacja kotłowni – wymiana pieca na kocioł Lazar SmartFire

Temat nieco odmienny od dotychczasowych tematów, które prezentuję zazwyczaj na blogu. Jednak komputery i elektronika wkraczają praktycznie w każdy aspekt naszego życia, również w dostarczaniu ciepła do naszych domów. Postanowiłem pokazać Wam w jaki sposób ja podszedłemu do tematu.

Sejmik Wojewódzki przyjął uchwałę antysmogową dla Województwa Śląskiego, która weszła w życie 1 września 2017. Określa ona czym nie można palić oraz jakie normy emisyjne muszą spełniać nowo instalowane piece a także do kiedy należy wymienić piece, które nie spełniają wymogów. Ustawy takie powstały nie tylko dla Śląska, ale także dla innych regionów.
 
Poniżej przedstawiam krótki filmik, w którym omówiłem aspekty wyboru paliwa opałowego oraz kotła. Dowiesz się dlaczego wybrałem kocioł Lazar SmartFire:
Odtwórz wideo
Uzupełniając temat wyboru sposobu ogrzewania domu dodam jeszcze, że natrafiłem na ciekawostkę odnośnie ograniczenia wydobycia gazu, oto link: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/koniec-gazowego-giganta-4935.html. Jak to będzie wyglądać w przyszłości nie wiem. Znalazłem informację, że na zachodzie częściej są instalowane i dotowane pompy ciepła, fotowoltaika oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym właśnie kotły na pellet.
 
Pamiętam jak w latach 90 była dokonywana gazyfikacja wsi, jak mieszkańcy byli przekonywani do wymiany pieców na gaz i jaki jest tani. Dość szybko okazało się, że ludzie wracali do kotłów na paliwa stałe, gdy cena gazu poszybowała w górę.
 
Zaletą pelletu jest to, że produkuje go coraz więcej producentów a co za tym idzie jest konkurencja a nie tak jak przy gazie monopol. Przykręcą kurek i klapa. Pellet dobrego szanującego się producenta nie jest tani gdyż np. Olczyk czy Barlinek, itd. sprawdzają partie wyrywkowo w laboratorium ale także utrzymują wymogi certyfikacji co tez generuje koszty. Za to kupujemy pewny produkt z gwarancja, chociaż na rynku jest coraz więcej producentów tzw. garażowych, którzy produkują nawet o 1/3 tańszy pellet, który czasem jakością dorównuje pionierom w tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.