Bezpieczeństwo poczty e-mail, jak zaszyfrować pocztę?

Ostatnio mieliście okazję przeczytać kilka materiałów, które przygotowałem odnośnie poczty e-mail. Począwszy od instalacji programu pocztowego, przez konfigurację czy dodawanie stopki do wiadomości.

Teraz nadszedł czas aby nieco zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wiadomości, które wysyłamy. Chcielibyśmy aby adresat miał pewność, że wiadomość którą od nas otrzymał, pochodziła od nas a jej treść nie została po drodze zmieniona. A w ważniejszych przypadkach mieć możliwość jej zaszyfrowania.

Zanim będziemy mogli przejść do zabezpieczenia swojego konta pocztowego w programie Thunderbird będziemy musieli wygenerować sobie certyfikat dzięki któremu będziemy mogli podpisywać pocztę oraz ją szyfrować.

Po wygenerowaniu certyfikatu kolejnym krokiem będzie jego eksport z przeglądarki internetowej. Zanim będziemy mogli zabrać się do zabezpieczania naszych wiadomości mail. Musimy jeszcze wykonać  import certyfikatu do programu pocztowego. Gdy już tego dokonamy zostaje konfiguracja certyfikatu w naszym programie pocztowym a następnie możemy się wsiąść za jego używanie.

Konfiguracja Certyfikatu w Thunderbirdzie.

W programie pocztowym wchodzimy w konfigurację kont wybieramy konto do którego wygenerowaliśmy certyfikat. następnie wchodzimy w zakładkę Zaawansowane.

 

W części Podpis cyfrowy: Certyfikat do cyfrowego podpisywania wysyłanych wiadomości.

Klikamy klawisz Wybierz. Pojawi się okno Wyboru certyfikatu którym będziemy podpisywać nasze wiadomości wychodzące.

Wykonujemy tę samom czynność w polu Szyfrowanie wiadomości: Certyfikat do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości.

Klikamy OK.

Nasz program jest skonfigurowany. Możemy zacząć podpisywać wiadomości oraz je szyfrować.

Jak używać certyfikatu StartSSL?

W programie pocztowym tworzymy nową wiadomość. W menu wybieramy opcję Zabezpieczenia następnie Podpisz wiadomość i klikamy Wyślij.

Odbiorca po otrzymaniu pierwszej podpisanej wiadomości a wraz z nim klucza publicznego będzie mógł już odbierać od nas wiadomości zaszyfrowane. Jeśli odbiorca używa certyfikatu również będzie mógł przesłać nam swój klucz publiczny dzięki któremu będziemy mogli już w pełni zabezpieczyć korespondencję miedzy sobą.

W przypadku gdy odbiorca nie będzie miał naszego klucza publicznego a wyślemy do niego wiadomość zaszyfrowaną zobaczy tylko krzaki i nie będzie w stanie odczytać wiadomości.

Wiadomości podpisane bądź szyfrowane są oznaczone w programie przy użyciu kłódki i lakowanej koperty – poniższy obraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.