Jak pozycjonować stronę internetową ? – cz 2.

Jak pozycjonować stronę?

Pozycjonowanie strony przez innych.

Pozycjonowanie strony możemy zlecić specjaliście w tej dziedzinie lub spróbować sami się za to zabrać. Zależy to od naszego miesięcznego budżetu przeznaczonego na ten cel oraz co tym chcemy osiągnąć.

Od razu podpowiem, że w sieci znajdziemy setki, tysiące firm, osób które się tym zajmują. Oferty tych podmiotów są w przeróżnych przedziałach cenowych. Lecz znalezienie tej jednej, która wykona dla nas usługę może nie być łatwe. Dobrzy specjaliści, którzy siedzą w temacie, mają pełne ręce roboty i raczej nie wezmą małego zlecenia, gdyż są zajęci zarabianiem dużych pieniędzy. W sieci są także firmy, które zajmują się pozycjonowaniem na masową skalę. Ale także takie, które pozycjonują stronę zaledwie dla kilku podmiotów i nie biorą dalszych zleceń, dopóki nie zakończą danej kampanii i nie zwolni się miejsce.

Taki przykład z życia. Do mojego kolegi, który prowadzi mały biznes w sieci dzwoni przedstawiciel firmy SEO z ofertą. Oferta brzmi pięknie i ładnie. Na dane frazy szybko wypozycjonujemy do TOP xx itd. a to wszystko za niedużą kasę, więc oferta pozycjonowania wydaje się być atrakcyjna. Przedstawiciel chwali się, że w swoim portfolio mają już zrobione ponad 1000 projektów. Zrządzenie losu chciało, że akurat wymienialiśmy się informacjami odnośnie pozycjonowania stron dość szczegółowo, więc zadaliśmy kilka pytań przedstawicielowi by uświadomić sobie, jakiego typu jest to oferta.

– Gdzie można sprowadzić portfolio wykonywanych projektów?
– W jakim okresie i przez ilu ludzi było wykonane te wspomniane 1000 projektów?
– Przy tylu zleceniach ile czasu poświęcicie na pozycjonowanie strony, którą prowadzę?

Te pytania wystarczyły by przedstawiciel poległ na placu boju.

Przytoczę jeszcze jeden przykład z życia, o którym opowiadała mi znajoma z własnego doświadczenia w firmie zajmującej się promowaniem w internecie lecz tym razem poprzez AdWords. Dzwoni do niej przedstawiciel firmy z ofertą na promowanie AdWords. Oferta bardzo profesjonalnie przygotowana odpowiadała na wiele pytań, które może zadać mało obeznany przedsiębiorca. Firma posiada certyfikaty i poświadczenia kompetencyjne w tym zakresie.

Umowa obejmowała wstępną kampanię, dzięki której firma będzie mogła sprawdzić i dobrać frazy oraz otrzymać potrzebne dane do opracowania dalszej kampanii na dany okres. Firma wywiązała się z pierwszej części lecz zawaliła sprawę przy drugiej, gdzie określona kwota była przeznaczona na dany okres czasu i miała wystarczyć oraz przynieść dane rezultaty. Kampania została puszczona lecz kwota na nią przeznaczona została zużyta w ciągu pierwszych 2-3 dni nie przynosząc żadnego rezultatu. Firma tłumaczyła się, że kampanie puściła osoba, która dopiero się uczy! Dlaczego dopuścili osobę uczącą się do prowadzenia kampanii bez nadzoru? W dodatku nie poczuwali się do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Cała sprawa trwała dość długo i niestety z przepychankami.

Zlecając komuś pozycjonowanie własnej strony internetowej, warto dopytać się w jaki sposób będzie ona pozycjonowana oraz czy pozycjonujący posiada własne zaplecze, do którego dopisuje linki pozycjonowanej strony zleceniodawcy, a także co się dzieje z linkami w przypadku zakończenia współpracy? Niestety bardzo często linki w takim zapleczu są usuwane przez co nasza strona leci w dół. A my sobie myślimy dobra ta firma była, ponieważ dzięki niej byliśmy wyżej w wyszukiwarce… cóż trzeba do niej wrócić!!!

Opisuję tę sytuację po to, abyście mieli świadomość, uważali i dobrze przemyśleli sprawę, zanim podpiszecie umowę z firmą pozycjonującą. W sieci jest też grono rzetelnie podchodzących do tematu. Zadawajcie dużo pytań określcie jasno cele i odpowiedzialność, by uniknąć późniejszych nieprzyjemności i zaoszczędzić pieniądze.

 

 

Pozycjonowanie strony internetowej własnymi siłami.

Jeśli mamy skromne zasoby finansowe to wielkiego wyboru nie mamy i musimy się za to wziąć sami. Gdy mamy większe zasoby pieniędzy to możemy zgłosić się do firmy która zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych.

Pozycjonowanie to żmudna i nie kończąca się praca wymagająca od nas sporego nakładu czasu, który to musimy poświęcić na własną edukację oraz na właściwe działania odnośnie pozycjonowanej strony. Nie obejdzie się także na pewnych wydatkach a także błędach, na których będziemy się uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.