Jak skonfigurować konto pocztowe w Programie Mozilla Thunderbird?

W ostatnim w pisie pokazywałem jak zainstalować program pocztowy Mozilla Thunderbird na naszym komputerze teraz jednak nadszedł czas aby go skonfigurować. Gdy mamy już zainstalowany program pocztowy i uruchomimy go pierwszy raz pokaże się nam poniższe okno.

Zakładam sytuację, że posiadamy już swoje konto pocztowe z którego korzystamy i chcemy korzystać z niego poprzez klienta pocztowego. Więc nie interesuje nas zakładanie kolejnej skrzynki pocztowej (mailowej). Klikamy klawisz z napisem Pomiń i użyj istniejącego konta pocztowego.

Pojawi się nam okno:

Wypełniamy pola formularza podając Imię Nazwisko lub pseudonim. W kolejnym polu adres e-mail konta które posiadamy oraz hasło do tego konta. Klikamy Kontynuuj.

Wyświetli się nam okno w którym program będzie wyszukiwać ustawienia serwera na którym mamy założoną skrzynkę e-mailową.

Gdy etap ten się zakończy otrzymamy okno z wykrytymi przez program parametrami.

Mamy tu możliwość zmiany tych ustawień w przypadku gdy zostały źle wykryte a także określenia w jaki będzie używany protokół do obsługi poczty POP3 (Post Office Protocol 3) czy IMAP (Internet Message Access Protocol).

Tu warto poznać różnice między tymi protokołami tak byśmy byli świadomi różnicy między nimi. Takim skrócie POP3 używany jest w trybie offline tj. cała poczta jest ściągana na nasz komputer wraz załącznikami i kasowana z serwera (w zależności jak skonfigurujemy nasz komputer). Jest to bardzo prosty protokół i praca na jednej skrzynce na kilku komputerach np. stacjonarnym  i laptopie znacznie utrudniona ponieważ część poczty może być na jednym komputerze a pozostała na drugim. Protokół ten zalecany jest w przypadku gdy koszt połączenia do sieci internet jest uzależniony od czasu przebywania w nim.

Inaczej się sprawa ma z protokołem IMAP gdzie cała poczta przetrzymywana jest na serwerze a klient pobiera jedynie nagłówki wiadomości. Pozostała część pobierana jest dopiero w momencie otwarcia danej wiadomości wymaga to jednak stałego dostępu do internetu. To rozwiązanie pozwala na korzystanie z skrzynki na wolu komputerach jednocześnie.

Wracając do konfiguracji naszego programu jeśli wszystkie parametry zostały dobrze odczytane możemy przejść do następnego kroku. W przypadku gdy nie wszystko poszło dobrze musimy wybrać Konfigurację zaawansowaną. 

Pojawi nam się poniższe okno:

Jak widać na powyższym screenshot  ustawiamy tu parametry zarówno dla konta poczty wychodzącej jak i przychodzącej. W pierwszej kolejności zabieramy się za serwer poczty przychodzącej. Od naszego operatora konta pocztowego powinniśmy otrzymać dane które należy właśnie tu wpisać i ustawić.

W moim przypadku korzystam z protokołu IMAP więc ustawiam protokół. Jako nazwa serwera podaję adres serwera najczęściej to jest domena w której mamy konto lub sub-domena np. mail.domena.xx lub poczta.domena.xx w moim przypadku jest to po prostu wicket.eu. Następnie podajemy port po którym się będziemy komunikować z serwerem poczty. Pamiętajmy jednak, że porty dla połączenia szyfrowanego i nieszyfrowanego są zazwyczaj inne temu w następnej kolumnie tj. SSL musimy wybrać właściwą opcję. Poniżej załączam tabelę z najczęściej stosowanymi portami dla poszczególnych usług. Administratorzy serwerów pocztowych mogą ustawić inne porty.

UsługaPortPort SSL
SMTP587 25 (niezalecany)

465

POP3110995
IMAP143993

 

 W kolumnie Uwierzytelnienie proponuje ustawić opcję wykryj chyba, że wiemy którą opcję wybrać :).

Następnie ustawiamy serwer poczty wychodzącej. Tu mamy podobną sytuację lecz o tyle prostszą, że mamy tylko do ustawienia SMTP więc ustawiamy analogicznie. Wpisujemy nazwę serwera port dla nieszyfrowanego połączenia to 587 a dla SSL 465. Ustawiamy czy SSL czy bez i uwierzytelnienie. Pozostaje jeszcze podać Nazwę użytkownika dla serwera poczty przychodzącej jak i wychodzącej.  Zostaje kliknąć Gotowe. Jak wszystko jest dobrze powinno zostać dodane nasze konto do programu. Możemy zacząć korzystać z poczty na naszym komputerze.

Uwaga!! Jeśli korzystamy z SSL program zapyta nasz czy zaakceptować certyfikat. Potwierdzamy i możemy wysyłać wiadomości.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.