Komputer nowy czy używany?

Sąsiad kupił taki komputer!

Wybierając komputer jak już pisałem we wcześniejszym artykule powinniśmy się kierować potrzebami, a nie tym co ma sąsiad i jaka jest moda. Zatem zapraszam do zapoznania się z artykułem pt.”Jak kupić komputer?„. Jak już określimy nasze potrzeby, możemy określić czy potrzebujemy komputer nowy czy używany. Obecnie możemy kupić około dwu, trzy letni używany komputer o przyzwoitych parametrach bądź starszy.

Niejednokrotnie sprzęt ten pochodzi z linii biznesowych, które są dedykowane dla klienta biznesowego z przeznaczeniem do pracy, a w dodatku są znacznie lepiej wykonane aniżeli sprzęt z linii konsumenckiej. Wiąże się to jednak ze znacznie wyższą ceną początkową takiego produktu. Jako, że jest to sprzęt używany, a rynek elektroniki bardzo zmienny, sprzęt taki bardzo traci na wartości. Zatem jeśli nasze potrzeby nie są bardzo wyśrubowane warto rozważyć zakup komputera używanego.

Zanim kupimy komputer używany!

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na stan komputera, obejrzeć jak wyglądają jego obudowa, kondensatory tj. czy nie są wypchnięte, w jakim stanie jest zasilacz, czy porty nie są uszkodzone. Warto również poszukać w internecie informacji na temat danego modelu komputera o awaryjności i problemach. A co najważniejsze sprawdzić licencję legalności oprogramowania tj. jeśli komputer posiada nalepkę licencyjną (COA) do systemu operacyjnego czy zgadza się z tym, co jest zainstalowane. Zależnie od przeznaczenia warto rozważyć przy zakupie takiego komputera zakup nowego dysku twardego. Czemu zwracam na to uwagę? Jeśli komputer kupujemy dla kilkuletniego dziecka, które będzie używać tego sprzętu tylko i wyłącznie do grania i internetu, to nie mamy się co przejmować.  Lecz w przypadku jeśli PC kupujemy do firmy, jako komputer do wystawiania paragonów i faktur to warto zainwestować i kupić nowy dysk. Osobiście mam ograniczone zaufanie do używanego dysku twardego, na którym mają być przechowywane ważne dane. Mimo, że sprzedawca deklaruje sprawdzenie dysku czy nie zawiera błędów, ale już nie jest w stanie sprawdzić kondycji samego mechanizmu dysku twardego.

Zostaje jeszcze kwestia gwarancji. Najczęściej można do takiego sprzętu dostać kilkumiesięczną gwarancję lub za dodatkową opłatą dokupić przedłużenie. Myślę, że to dobra alternatywa dla nowego komputera biorąc pod uwagę, że za znacznie niższą kasę otrzymujemy sprzęt, który kiedyś był na górnej półce i jest prawdopodobnie znacznie szybszy niż podstawowa nowa maszyna w tej samej cenie. Ja to porównuje obrazowo tak: Lepiej mieć trzyletnie ferrari czy nowego małego fiacika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.